Up and down
Aneb tři nejkrásnější průsmyky Švýcarska

Susten, Furka a Grimsel. Profily velké trojky vysokohorských průsmyků v alpském srdci Švýcarska připomínají pohled na monitor tepu těsně před infarktem a oplývají křivkami, které aspirují na to ho vyvolávat. Parametry trasy řidiče spolehlivě dovedou nejen k těsnému kontaktu s vlastními schopnostmi, ale i s potenciálem vozu a fyzikálními silami spojenými s rychlostí. Tyhle silnice vás naučí milovat Švýcarsko.

Grimsel

Charakter: Mimořádně scénická trasa s přehlednými dlouhými serpentinami. Nejvyšší bod: 2164 m.n.m. Foto Andreas Gerth

Přehledné, dlouhé a hladké serpentiny Grimselu jsou něco jako řidičský valčík. Pravidelný rytmus pohybů udávaný střídajícími se velkorysými zatáčkami by mohl být předobrazem dynamiky alpských driving roads a poměrně široká silnice dovoluje si tenhle géčkový krok sun krok vychutnat ve velkém stylu. Na vrcholu hřebene, kde panuje v subarktickém klimatu citelně chladnější počasí, cesta vede kolem jezera Totesee, o pitoreskní scenérie tak není nouze. Celková trasa mezi Interkirchenem a Gletschem má délku 38 kilometrů, ale suverénně nejlepších je posledních deset v úseku mezi historickým hotelem Grimsel Hospiz a Gletschem. A odtud můžete rovnou vyrazit na Furku – prostě ideální konstelace.

Furka

Charakter: Extrémně klikatá trasa, úzká silnice s místy horším povrchem. Nejvyšší bod: 2431 m.n.m. Foto Ivo Scholz/Switzerland Toursim

Z velké trojice alpských průsmyků je Furka zřejmě nejznámější, postarala se o to bondovka Goldfinger z roku 1964. Sean Connery v roli slavného agenta na této scénické silnici o délce 31 kilometrů vedoucí mezi Gletschem v kantonu Valais a Andermattem v kantonu Uri absolvoval ve svém Aston Martin DB5 adrenalinovou stíhací jízdu s tehdy čerstvě představenou novinkou, Fordem Mustang řízeným Taniou Mallet alias Tilly Masterson. Osobní zkušenost z Furky vrhá na scénu, která přidává řidičsky nezapomenutelnému úseku další rozměr dramatu, nové světlo. U legendárního historického hotelu Belvedere, situovaného přímo v jedné z vraceček trasy, je téměř povinností zastavit na šálek kávy a vychutnat si jedny z nejimpozantnějších výhledů ve Švýcarsku pro změnu staticky. Úhly křivek Furky totiž úroveň koncentrace na panoramata pohoří Gotthard a údolí Urseren značně snižují – což se naopak nedá říct o hladině adrenalinu v krvi.

Susten

Charakter: Extrémně klikatá trasa, úzká silnice s místy horším povrchem. Nejvyšší bod: 2431 m.n.m. Foto Ivo Scholz/Switzerland Toursim

O náročnosti a tím i atraktivitě Sustennpass výmluvně hovoří už jen fakt, že jde o jeden z posledních zprůjezdněných vysokohorských průsmyků Švýcarska – jako šestačtyřicetikilometrová spojnice mezi Innertkirchenem a Wassenem byl otevřena až v září 1946. Trasu s maximálním sklonem 11 % člení celkem 26 mostů a několik působivých tunelů vysekaných v horském masivu s bočními průhledy do hlubokého srázu. Z alpské velké trojky je Susten řidičsky asi nejzajímavější a nejrozmanitější a zároveň není tak turisticky vytížený jako předchozí dva průsmyky, ačkoliv výhledy podél trasy nepostrádají na žádném z aspektů wow faktoru, přičemž zásadním vizuálním zážitkem je zde pravděpodobně pohled na ledovec Stein.

Využijte možnosti projet si tuto trojici nejkrásnějších průsmyků se specialistou na řidičské zážitky. Vyberte si vůz, který chcete řídit a vyražte samostatně s navigací s naprogramovanou trasou. Nebo se přidejte k pravidelné akci organizované pro malou skupinku nadšenců, v rámci čtyřdenního výletu Swiss Wonders.

Prohlédněte si další články

KONTAKTUJTE NÁS

ADRESA

RICARD & BONETTE s.r.o. | cestovní a eventová agentura
IČO: 04740068 | DIČ: CZ04740068
Široká 124/15, 110 00 Praha

TELEFON
Česká republika+420 775 698 265
Načtěte kód