Agresivní obrysová světla explicitně maskulinního Lamborghini Huracan Spyder se vzdalují v šeru táhle se stáčejícího tunelu a ve zpětném zrcátku na futuristickou siluetu průduchů boku královsky modré Hondy NSX doráží cukavě akcelerující rubínové Porsche 911 GT 3 s nepřehlédnutelným zadním spoilerem. Noha na plynovém pedálu mi povážlivě těžkne, smysly se zostřují a se stoupající rychlostí si intenzivněji uvědomuji jemnou strukturu kůže na sportovním volantu ve svých dlaních, stejně jako sílu přítomného okamžiku a v uších mi v absurdní opozici k dění kolem zní tóny kytary Compay Segunda.
Burácení hybridního japonského šestiválce o objemu 3,5 litru s 580 koňskými silami pod kapotou je ohlušující samo o sobě, ale v tomto případě je jen součástí divoké kakofonie řevu tvořené dalšími pěti vozy s obdobnými výkonnostními hodnotami. Šumění vysílaček, jejichž prostřednictvím leading car v čele flotily hlásí konvoji situaci na silnici, je přerušováno spontánními krátkými hlášeními posádek před námi, které již vyjely z tunelu a vidí serpentiny vedoucí k legendárním průsmykům Susten, Grimsel a Furka. Pokud se vám právě lehce zvýšil tep vzrušením, nestyďte se, je to ta nepřirozenější reakce.
Atmosféra houstne a čas se zpomaluje. Tmu a specifickou akustiku tunelů střídají až dojemné scenérie švýcarských Alp s jezírky, pasoucími se kravami se zvonci na krku a vesničkami, kde se s největší pravděpodobností před sto lety zastavil čas, jen se o tom pro dobro duše hor mlčí.
Flotila snů
Nastíněná scéna představuje jen pár desítek vteřin ze čtyřdenní řidičské túry Swiss Wonders podle programu agentury Ricard&Bonette, která mapuje nejkrásnější horské průsmyky, jež otevírají nové dimenze poznání skutečného potenciálu top supersportů současnosti. Zatáčky na trase dlouhé celkem 610 kilometrů testují řidičskou přesnost a schopnost koordinace a splynutí se silnicí. V našem případě čítala flotila šest exemplářů – Lamborgini Huracan Spyder v dráždivě oranžové, rudé Ferrari 488 Spider, zlatožlutý Mercedes AMG GT-C Roadster, rubínové Porsche 911 GT3 a na závěr dvě raritní Hondy NSX, jednu v modré a druhou v červené.
Dokonalá auta jsou však jen jednou polovinou zážitku, tu druhou dokresluje mimořádné prostředí švýcarského high-end lifestylu. Swiss Wonders startuje v půvabné Ženevě, kde program oficiálně začíná aperitivem v okázale elegantním cigar lounge The Leopard následovaném privátní gourmet večeří v restauraci Windows v ikonickém pětihvězdičkovém hotelu d’Angleterre na břehu jezera Leman. Večerní set-up se steaky a vínem je nenucenou scénou pro seznámení účastníků expedice. Po dezertu přichází řada na servis něčeho, co lze v kontextu situace považovat za zlatý hřeb večera, a sice losování pořadí aut. Právě los totiž spravedlivě určí, kdo jako první usedne do Ferrari, kdo do Porsche a tak dále. Všechna auta už tou dobou nicméně čekají precizně seřazená na nádvoří hotelu La Resérve na okraji Ženevy, odkud se následujícího dne ráno vyjíždí vstříc horám.
To nejlepší ze Švýcarska v jednom dni
Členové expedice se za volanty jednotlivých vozů střídají v předem naplánovaném matrixu tak, aby si každý užil všechna auta v co nejlepších podmínkách. První den cesta vede skrze průsmyk Marchairuz s nejvyšším bodem v nadmořské výšce 1600 metrů a přes Valley de Joux, kde sídlí manufaktury značek jako je Audemars Piguet nebo Vacheron Constantin. Další spojnicí k večernímu cíli prvního dne je průsmyk Molandruz se scénickou projížďkou půvabnou vinařskou oblastí Lavaux rozkládající se na svazích severního pobřeží ženevského jezera.
První delší pauzu dne hostí pitoreskní historické městečko Gruyère – ano, právě odtud pochází slavný stejnojmenný sýr – v hradním opevnění s těžko popsatelnými výhledy do údolí. Čeká nás tady oběd v jedné z nejstarších restaurací světa, Le Chalet. Nese se ve skutečně švýcarském duchu, podává se tradiční fondue s bílým pečivem a raclette s horkými bramborami, vše s výhledem a na strmé štíty Alp. Atmosféra podniku plného dřeva a poklidné pohostinnosti představuje protiváhu výbušné energii supersportů čekajících v podhradí.
To nejlepší z prvního dne však máme teprve před sebou. Řeč je o průjezdu průsmykem Jaun s nejkrásnějším výhledem na Bernské Alpy, jímž se sjíždí přes údolí Simmental k horskému městečku Grindelwald nedaleko slavnějšího Interlakenu, kde trasa prvního dne končí. Velkorysé, ale technicky náročné zatáčky Jaun Pass se doslova mazlí s agilními reakcemi Lamborghini a dávají ochutnat on/off režim odstředivé síly v praxi. Dechberoucí, intuitivní a samozřejmá akcelerace bestiálně výkonného cabria s 610 koni pod kapotou je i v (relativně) nízké rychlosti v serpentinách dramatičtější než za jakýchkoliv jiných okolností a vítané rovinky lemované zeleným kobercem svěžích luk to jen potvrzují.
Pár minut na ledovci
Po dynamickém sjezdu všemi průsmyky, kde jde při čtení zatáček o sekundy a milimetry, přijíždíme na planinu v sevření štítů hor. Flotila aut se vztekle práskajícímí výfuky intuitivně geometricky parkuje před helipadem s přistavenou helikoptérou uprostřed luk a výjev působí jak scéna z bondovky. Sportovní sedačky nízko při zemi střídají místa v helikoptéře vysoko nad ní. Po dvacetiminutovém letu pilot přistává na ledovci Petersgrat nad masivy Mönch ve výšce 3130 metrů nad mořem, zasněžený výhled z této pozice nelze popsat jinak než jako bezprecedentní.
S příjezdem k tradičnímu, typicky horskému hotelu Schweizerhof se mi začíná vyrovnávat hladina adrenalinu v krvi a vířící emoce uplynulého dne dostávají konkrétní obrysy. Hladký přechod k návratu k plnému vědomí podporuje i vychlazené prosecco, s nímž na nás číšník čeká u bíle prostřeného stolu před vchodem do hotelu. Ušlechtilé víno podporuje ve skupině vášnivou konverzaci, delikátní kanapky i nachlazené lahve na pozadí smíchu a nadšených výkřiku rychle mizí a na vrcholky hor začíná padat soumrak jako předzvěst další skvělé degustační večeře párované s vybraným vínem ve společnosti lidí, se kterými si po uplynulém dni rozhodně máme co říct. Téměř neuvěřitelně se v popsaných kulisách jeví neustále opakované prohlášení organizátorů túry o tom, že to nejlepší nás teprve čeká.
Alpská svatá trojice
Highlightem pečlivě naplánované alpské trasy je trio vysokohorských průsmyků Susten, Grimsel a Furka s nejvyšším průjezdovým bodem v nadmořské výšce 2 500 metrů. Furka pass si mimochodem zahrál i v kultovním filmu Goldfinger, kde si jej v roli Jamese Bonda projel ve svém Aston Martin DB5 Sean Connery a v podstatě kdokoliv, komu voní benzín, vám potvrdí, že jde o jednu z nejkrásnějších silnic světa. Koncert křivek krajiny odehrávající se na silnici vedoucích nad závratnými srázy po úbočích hor trvá déle, než by člověk odhadoval a choreografie pohybů předurčená liniemi zatáček vede až na hranici extáze. A v prodloužené verzi také k impozantnímu, tmavým dřevem a kůží definovanému hotelu The Chedi v Andermattu, který se řadí mezi nejkrásnější horské hotely Evropy. Tady nás čeká neformální al fresco oběd ve stylu asian fusion a pak už projížďka přes druhou stranu průsmyku Susten do Curychu, naší cílové destinace.
Poslední noc švýcarské túry trávíme v designovém trendy hotelu Atlantis by Giardino, před nímž se naposledy rozloučíme s vozy, které nás provezly Švýcarskem. I v Atlantis na nás čekají v privátní lounge na terase s vychlazeným proseccem a gourmet kanapkami, jež mají být pozadím pro společnou rekapitulaci celé expedice. Její dozvuky se samozřejmě přesunou i k elegantní večeři a vzhledem k tomu, že následující den už nás nečeká řízení, ale jen odlety, tak i do baru s výhledem na mihotavá světla Curychu.