Ženeva, Lausanne, Vevey a Montreux tvoří pomyslnou osu Švýcarské riviéry lemující pobřeží Ženevského jezera, nad nímž se tyčí vrcholky Alp zahalené věčným sněhem. Riviéra není typickou esencí Švýcarska, ale patří mezi nejkrásnější podoby země helvétského kříže. Kromě těchto měst je ve svazích nad tyrkysově průzračným jezerem rozeseta spousta městeček a vesniček, o kterých jste možná zatím neslyšeli, ale jež vás přesvědčí o nekonečném cestovatelském bohatství Švýcarska.
Lausanne: Centrum olympijského světa
Laussane je univerzitní město vystavěné ve svažitých terasách nad jezerem, kde se kromě lidí usadila i réva. Najdete tady největší koncentraci vinic v celém Švýcarsku a zdejší vinařská oblast Lavaux je se svými dvaatřiceti vinařstvími dokonce zapsána na seznam UNESCO. V centru města stojí za návštěvu gotická katedrála Notre Dame, která má dodnes svého ponocného. Ten z její impozantní věže hlásí čas každou noc mezi desátou večerní a druhou ranní. Ve Švýcarsku si prostě na přehled o čase potrpí. Přímo u jezera sídlí olympijský výbor a také muzeum her.
Montreux: Malé město velkých osobností
Lázeňské město Montreux si nese francouzskou stopu nejen ve jméně, ale i ve své podobě a atmosféře podobné Azurovému pobřeží. Proslulo především světoznámým jazzovým festivatelem, který se koná už od roku 1967 první dva týdny v červenci. Hudbu má ostatně Montreaux vepsanou v DNA – žil tady Čajkovskij, Stravinskij, Freddie Mercury nebo operní diva Barbara Hendricks. Město se objevilo také ve slavné skladě Deep Purple Smoke on the water, jejíž příběh referuje o požáru místního casina v roce 1971, kdy fanoušek Franka Zappy zapálil budovu světlicí.
Chcete-li zažít Montreux skutečně naplno, musíte tady strávit noc v Le Montreux Palace, kultovním Belle Époque hotelu z roku 1906 aktuálně operovaném sítí Fairmont. Savoir vivre není Švýcarům cizí. Samostatnou destinací je pouhé tři kilometry od Montreux vzdálený vodní hrad Chillon, který patří mezi nejzachovalější středověké hrady v Evropě. Kdysi byl přísným vězením, jehož neslavnou pověst do svých děl vetkli i Alexander Dumas nebo Victor Hugo.
Vevey: Chaplinovo město čokolády
Hlavním městem hodinek je Ženeva, hlavním městem sýra Gruyères, a pokud bychom měli uzavřít velkou švýcarskou trojku, tak metropolí čokolády musí být Vevey. Minimálně proto, že tady sídlí koncern Nestlé. Vevey je ovšem nejsilnější spjato se jménem Charlieho Chaplina, slavný komik ve městě s působivou pobřežní promenádou strávil poslední čtvrtstoletí života. U vody dnes jeho odkaz připomíná populární socha, ale v ulicích městečka můžete potkat jeho živější dědictví světu – dceru Annie, která žije střídavě v otcově milovaném Vevey a ve Francii.
Glion sur Montreux: Nad tím vším
Vesnice vysoko nad Ženevským jezerem proslula skutečně dech beroucím výhledem, prestižní hotelovou školou a faktem, že zde zemřel na infarkt Henri Nestlé. Nejlepší ovšem je zapsat si ji do paměti u bíle prostřeného stolu restaurace Le Bellevue oceněné 16 body Gault Millau. Elegantní Belle Époque podnik sídlí přímo v budově hotelového institutu a talentovaní studenti si na zdejším menu pod dohledem oceňovaných expertů tříbí svou kreativitu, takže hosté mohou být přímo u zrodu velkých kulinářských kariér. Ještě nikdy jste nebyli pokusným králíkem raději než tady.
Švýcarská riviéra autem
Pakliže vás prozkoumání Švýcarské riviéry láká, nejrychlejší a nepříjemnější způsob je s využitím pronájmu auta dle vašich preferencí – od sportovního kabrioletu až po prostorné rodinné SUV. Ricard & Bonette pro vás navíc připravil kompletní itinerář cesty s mnoha dalšími doporučenými zastávkami. Navíc vám agentura zajistí čtyř nebo pětihvězdičkové ubytování na trase a umožní vám snadnou rezervaci dodatečných zážitků. Více naleznete v programu zážitkové cesty SWISS RIVIERA, EVIAN & ANNECY.