Intimní, ale znalecké Saint Tropez, fancy Cannes a bohémské Nice – tato trojice tvoří primární osu Azurového pobřeží a je spojena silnicemi, které vám vezmou dech a nahradí ho zážitky.
Francouzská Riviéra ale oficiálně začíná v Mentonu, městě slunce, moře a … citronů. Posledně jmenovaným jsou tady doslova posedlí, místní produkce je známá po celém světě a nenabízí příliš prostoru pro kvalitativní srovnání směrem výš. Zástupy turistů se sem každoročně vydávají na lokální citrónový festival, ale primárním mentonským cílem skutečných znalců savoir de vivre je tříhvězdičková michelinská restaurace Mirazur. Za mimořádným konceptem zdejší kreativní gastronomie stojí nebývale talentovaný Argentinec Mauro Colagreco. Jeho styl lze definovat jako bezprecedentní mix francouzské přímořské tradice s italským vlivem a invenčním dotekem jeho vzdálené domoviny.
High Up the Sky
Třicet kilometrů dlouhé křivky trasy z Mentonu do Nice, další zastávky azurové cesty Francií, vedou skrze středověké Èze, kamennou vesnici posazenou na strmém útesu vysoko nad vlnami asi deset minut jízdy od monackého přístavu. Jsme ve Francii, takže ani tady Michelin nezapomněl na hvězdnou klasifikaci kulinářského odkazu Èze. Opustit jeho kamenné uličky bez zastávky ve dvouhvězdičkové Le Chèvre d’Or by se rovnalo zločinu na sobě samém. Šéfkuchař Arnaud Faye tady uchvacuje již tak romantikou Èze dojaté hosty svým středomořským menu dbajícím v každém ohledu na francouzskou školu precizní techniky.
Chagallova slabina
Ano, Èze je vesnice, ale pouhých 11 kilometrů vzdálená od Nice, tedy metropole Azurového pobřeží. Klikaté uličky středověku tady doporučujeme vyměnit za Champs-Elysees Středomoří, pětikilometrovou Promenade des Anglaise. Dá se tady ve velmi pomalém tempu strávit celý den a ani po dlouhých hodinách se ze střídaní butiků věhlasných značek a barů s šampaňskými srovnatelných kategorií nestane klišé. Pokud se tady cítíte až hříšně skvěle, nechte se uklidnit skutečností, že tahle třída obklopená plážemi a palmami patřila mezi osobní oblíbená místa Marca Chagalla. Umělci prostě vědí, jak dát heslu Carpe Diem skutečnou podobu.
Promenade des Anglaise patří mezi tradiční hotspoty Nice, ale mnohem prestižnější pozici na tomto poli drží Grand Hôtel du Cap-Ferrat z portfolia sítě Four Seasons. Před vámi tady spala Elizabeth Taylor nebo Winston Churchill, ale také celá řada connoisseurs, kteří před slávou upřednostňují soukromí. A právě tomu se tady hostům dostává v nejvyšší míře. Pravděpodobně nejznámější, ale určitě nejprestižnější hotel Nice je utopen v privátních dekadentních zahradách plných květů a ušlechtilých borovic. Pompa exteriéru si s interiérem v ničem nezadá, noc v jednom z pokojů Grand Hôtel du Cap-Ferrat je prostě a jednoduše noc ve Francii at its best.
Cannes, Dior & spol.
Jen půl hodiny příjemné, převážně pobřežní jízdy – ideálně se staženou střechou – dělí Nice od Cannes. Cannes, to je promenáda La Croisette a La Croisette, to je hotel Barrière Le Majestic. Právě ten se během každoročního filmového festivalu, jenž se v Cannes koná už od roku 1946, stává mekkou nejvzývanějších celebrit, které se v jeho jedinečných apartmá připravují na vstup na červený koberec. Na šestém podlaží tady najdete Christian Dior Suite s designem vycházejícím z podoby vlajkového butiku brandu na pařížské 30 Avenue Montaigne. Pokud jste tuhle značku z nějakého důvodu dosud nemilovali, teď už není cesty zpět, excuse-moi.
Vlny Saint Tropez
Rybářská vesnice. Dnes už by asi Saint Tropez takto tituloval málokdo, ale historie poslední zásadní zastávky trasy kolem Azurového pobřeží je nesmlouvavá. Spíš než rybáři teď vody kolem městečka, jehož jméno se stalo jistým status quo, brázdí plachetnice. Třeba ty, které se účastní jednoho z nejpůsobivějších jachtařských závodů v Evropě, Giraglia Rolex Cup. Chloubou osmidenní regaty z italského Sanrema do Janova jsou třídenní závody právě ve zdejším zálivu.
Pokud raději zůstáváte na břehu, nesmíte vynechat drink na proslulé pláži Pampelonne u Ramatuelle. Tu proslavil film ‚A Bůh stvořil ženu‘ s Brigitte Bardot v hlavní roli. Bezkonkurenčním výchozím bodem pro tento záměr je boutique hotel La Réserve Ramatuelle. Necelých třicet pokojů a apartmá spolu s privátními vilami představuje samo o sobě argument, proč se vydat do Saint Tropez. Další akcent k přesvědčivému svádění pak přidává tamní dvouhvězdičkové michelinská restaurace Le Voile šéfkuchaře Erica Canina. Mimochodem, zmíněnou Pampelonne Beach si tady vychutnáte v maximálním stylu díky hotelového beach klubu, o jehož design se postaral Philippe Starck.
Prozkoumat Azurové pobřeží
Jestli se rozhodnete zažít Côte d’Azur na vlastní kůži, pak nejpraktičtější a nejstylovější je to z paluby hezkého kabrioletu. Zvažte dvě možnosti. Pro skutečné milovníky řízení je tu výlet MARITIME ALPS MAGIC TOUR. Ve skupince dalších řidičských nadšenců zavede vedle Riviéry ještě do Přímořských a Provensálských Alp. Druhou možností je půjčit si auto, které vás bude bavit a ve svém vlastním tempu si projet itinerář s naprogramovanou navigací. Ta zahrnuje nejzajímavější scénické silnice a doporučené zastávky v regionu. Agentura Ricard & Bonette pro vás sestavila zážitkovou cestu MARITIME ALPS & CÔTE D’AZUR.