V německém Schwarzwaldu, tedy Černém lese, pramení Dunaj. Toto pohoří podobné Šumavě je ovšem zdrojem nejen pro zmíněný veletok, ale také pro řidičské zážitky na nejvyšší úrovni – jednodenní řidičský výlet Black Forest. Zdejší silnice patří k nejlepším v Evropě, na rozdíl od těch alpských jsou však díky nižší poloze perfektně sjízdné od března až do listopadu. Navíc spojují zajímavé destinace, které na relativně malé ploše překvapí svou variabilitou. V Černém lese můžete být jednu chvíli ztraceni v rytmických serpentinách zalesněných kopců, o hodinu později projíždět okolo šťavnatých vinic a za dalších pár desítek minut vystoupit z auta na oběd v pitoreskním lázeňském městečku Baden-Baden, oblíbeném Calwu typickém svými zachovalými poloroubenými domy nebo v univerzitním Freiburgu s impozantní románsko-gotickou katedrálou opatřenou devatenácti zvony. Každé ze zmíněných měst je příjemnou základnou pro všechny druhy výprav do okolí. V Baden-Badenu pro tento účel ideálně poslouží resort Brenners Park, který dokazuje že i tradiční lázeňský hotel může mít velmi současnou úroveň.
Chutě Schwarzwaldu
Bádensko, jehož území Schwarzwald zasahuje, je třetí největší vinařskou oblastí Německa a bývá označováno za tamní Burgundsko. Jeho nejlepší vinice se nacházejí přímo na svazích Černého lesa. Existuje dokonce u nás málo známá bádenská vinařská stezka dlouhá 160 kilometrů a její část se nachází právě v Černém lese. Ochutnávejte tady spíše bílá vína, Schwarzwald je z enologického pohledu podobný Moravě.
V Černém lese lze navštívit překvapivě širokou paletu michelinských restaurací, nejzajímavější je ovšem tříhvězdičková Schwarzwaldstube šéfkuchaře Torstena Michela sídlící v Baiersbronnu. Čerpá v duchu evropských trendů především z lokální inspirace, ale na menu září ne právě německé ústřice Gillardeau s kaviárem a omáčkou z champagne.
Za ochutnání stojí i tradiční lidová kuchyně Černého lesa, jíž definují především spätzle na všechny způsoby a delikátní sušená a uzená schwarzwaldská šunka.
Německý cit pro mechaniku
Černý les je silně spjat také s horologickým uměním. Kaskádovitá budova hodinářské značky Junghans patří mezi architektonické skvosty Schwarzwaldu a je nezpochybnitelnou dominantou města Schramberg, V oblasti mechaniky si však ve Schrambergu přijdou na své i ti, kdo dávají před hodinkami přednost vůni oktanů. Tamní privátní muzeum Autosammlung Steim mapuje historii automobilového průmyslu od jeho počátků až po současnost. Ve sbírce tady nechybí zajímavosti jako je Mercedes-Benz 500 K Cabrio C, Mercedes-Benz 300SL Roadster anebo uhrančivý Maybach DS8 Zeppelin, kterých bylo v roce 1932 vyrobeno pouhých 25 exemplářů.